1. Przejdź do treści głównejORLEN - oferuje internetowy poradnik bezpiecznej jazdy dla kierowców. Bezpieczna podróż z dzieckiem z Orlenem. Gry dla dzieci w samochodzie. Bezpieczna podróż samochodem oraz bezpieczna jazda na rowerze. Internetowe materiały dla nauczycieli do wychowania edukacyjnego.

To jak dziecko zachowuje się…

…na drodze jest przede wszystkim wynikiem zachowań jego rodziców.

Ciekawostki

 • Czy wiesz, że ponosisz odpowiedzialność za efekty wychowania swojego dziecka do bezpiecznego poruszania się po drogach? Ty pierwszy jesteś dla niego wzorem, przykładem i pierwszym nauczycielem jak zachowywać się na drodze.
 • Czy wiesz, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez obserwację? W związku z tym nie pokazuj dziecku, jak nie powinno się robić. Jeśli przechodzisz z dzieckiem na czerwonym świetle, przebiegasz przez jezdnię nie rozglądając się, bądź pewny, twoje dziecko zrobi dokładnie to samo. Co gorsza, nie będzie wiedziało, że robi źle.
 • Wymagając konkretnych zachowań od dziecka, sam czyń podobnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie zachowywało się na drodze zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, Ty sam zachowuj te zasady
 • Czy wiesz, że trzymanie dziecka na kolanach podczas podróży samochodem jest bardzo niebezpieczne. Podczas zderzenia czołowego, przy prędkości 50 km/h waga dziecka zwiększa się 10 krotnie, czyli jeśli Twoje dziecko waży 10 kg podczas zderzenia jego waga zwiększa się do 100 kg.
 • Czy wiesz, że zapinając pasy w samochodzie uczysz dziecko zachowania, które w przyszłości może uratować mu życie?
 • Czy wiesz, że aż 25% procent rodziców dzieci w wieku 1-3, a 20 % dzieci w wieku 4-7 nie wozi ich w fotelikach, a tym samym przyczynia się do tragicznych skutków potencjalnego wypadku?
 • Czy wiesz, że w razie wypadku nie przypięte w foteliku dziecko uderzyłoby z ogromną siłą w przednie siedzenie czy dach pojazdu albo zostało z niego wyrzucone jak pocisk z katapulty?
 • Czy wiesz, że foteliki zabezpieczają dzieci przed skutkami gwałtownych hamowań czy zmian kierunku jazdy. W razie wypadku czy kolizji foteliki pełnią dla dziecka funkcję ochronną, dając szanse na zmniejszenie skutków zderzenia, opóźniają ruch dziecka, rozkładają działające podczas wypadku siły na większy obszar i ukierunkowują je na silniejsze części ciała (klatkę piersiową i miednicę).
 • Czy wiesz, że nie możesz przewozić dziecka siedzącego w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. W momencie wypadku otwierająca się poduszka może przyczynić się do śmierci dziecka.
 • Czy wiesz, że dziecko naśladuje Twoje zachowania związane z kulturą jazdy? Jeśli jesteś życzliwy i uprzejmy w stosunku do innych kierowców Twoje dziecko będzie zachowywać się podobnie w przyszłości?
 • Czy wiesz, że zabawki dziecka, które wozisz w samochodzie mogą być niebezpieczne. Jeśli dziecko nie może podróżować bez zabawek, to zadbaj, żeby były to miękkie i pluszowe zabawki. Podobnie jeśli dziecko chce rysować, daj mu krótkie i miękkie kredki woskowe, a nie ołówkowe.

Dzieci nabywają swoją wiedzę nie tylko poprzez właściwą edukację. Najmłodsi nieświadomie uczą się różnych zachowań poprzez obserwację innych osób.
Rodzice są odbierani przez dzieci jako wzory do naśladowania – pociechy najpierw obserwują, a następnie kopiują zachowania swoich opiekunów. Odkrycia ostatnich czasów udowadniają, iż za modelowanie zachowań odpowiedzialne są neurony lustrzane.

To, jakimi modelami jesteśmy dla swoich dzieci, przesądza o tym, czego się nauczą i jak będą zachowywać w podobnej sytuacji.

Miejmy na uwadze, że dzieci będą naśladować zarówno nasze dobre, jak i złe zachowania!

Jak uczyć dziecko zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym?

Obserwujcie wspólnie jak funkcjonuje ruch drogowy, udzielajcie pociechom wyjaśnień i zawsze dawajcie dobry przykład!

Rodzicu, PAMIĘTAJ!

 • Twoje niewłaściwe zachowanie, np. przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle w towarzystwie dziecka, zostanie przyjęte przez pociechę za działanie pozytywne i jako takie będzie w przyszłości naśladowane
 • Jesteś pierwszym nauczycielem swojego dziecka, między innymi w dziedzinie jego bezpieczeństwa
 • Im wcześniej zapiszesz w jego umyśle dobre wzory, tym większa szansa, że twoja pociecha przetrwa w ryzykownych sytuacjach, z którymi się styka i będzie stykać przez następne lata

Bądź dobrym wzorem dla swojego dziecka!

Strony dla Twojego dziecka ORLEN - Bezpieczna podróż z dzieckiem. Przedstawiamy internetowy poradnik bezpiecznej jazdy dla kierowców. Gry dla dzieci w samochodzie. Bezpieczna podróż samochodem. Internetowe materiały dla nauczycieli do wychowania edukacyjnego. Bezpieczna jazda na rowerze.
Gry i filmy edukacyjne