1. Przejdź do treści głównejORLEN - oferuje internetowy poradnik bezpiecznej jazdy dla kierowców. Bezpieczna podróż z dzieckiem z Orlenem. Gry dla dzieci w samochodzie. Bezpieczna podróż samochodem oraz bezpieczna jazda na rowerze. Internetowe materiały dla nauczycieli do wychowania edukacyjnego.

W Polsce każdego roku dochodzi do tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Ich przyczyną często bywa nieodpowiednia widoczność pieszego, którzy poruszając się poboczami dróg w ciemnym ubraniu, nie używają elementów odblaskowych i tym samym narażają swoje bezpieczeństwo.

Dlaczego warto nosić odblaski?

Po zmroku, przy złej pogodzie, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów.

Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów, wypadku może nie udać się uniknąć!

Posiadając na sobie elementy odblaskowe, kierujący pojazdem może zauważyć pieszego z odległości większej niż 150 metrów. Właściwa widoczność pieszego daje szansę kierowcy na jego odpowiednio wczesne zauważanie, a tym samym na uniknięcie wypadku!

PORADY DLA PIESZYCH

  • zawsze korzystaj z elementów odblaskowych, które będziesz nosić w widocznym miejscu na ubraniu
  • odblaski powinny być umieszczone na ubraniu tak, aby były widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków
  • światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego (zazwyczaj są ustawione na wysokości 25 cm), im niżej będą założone odblaski, tym szybciej padną na nie światła reflektora pojazdu, dzięki czemu prowadzący będzie miał więcej czasu na reakcję
  • odblaski w pierwszej kolejności powinny być złożone na dolne części odzieży np. buty, nogawki, mankiety
  • kupując odzież na sezon jesienno-zimowy, preferuj zakup kurtek i butów wyposażonych w elementy odblaskowe
  • jeżeli masz możliwość, umieść odblaski na najczęściej używanych akcesoriach tj. torby, plecaki, itp.
  • poruszaj się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku poboczem
  • jeżeli droga nie ma pobocza, poruszaj się jak najbliżej krawędzi jezdni, jej lewą stroną (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu)
  • nigdy nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych

Każdego roku w Polsce, piesi padają ofiarami co piątego wypadku drogowego – nie bądź jednym z nich! Chroń życie, załóż odblask!

*Tekst został opracowany w oparciu o materiały Komendy Głównej Policji oraz Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Strony dla Twojego dziecka ORLEN - Bezpieczna podróż z dzieckiem. Przedstawiamy internetowy poradnik bezpiecznej jazdy dla kierowców. Gry dla dzieci w samochodzie. Bezpieczna podróż samochodem.  Internetowe materiały dla nauczycieli do wychowania edukacyjnego. Bezpieczna jazda na rowerze.
Gry i filmy edukacyjne